Sıkça Sorulan Sorular

 • "Genç TTGV" Nedir?

  Genç TTGV, Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı’nın (TTGV) 2020 yılında tasarladığı, gençlerin STK geliştirmeyi de amaçlayan, teknoloji üreten Türkiye için yenilikçi gençlerden oluşan bir komünite programıdır.

 • Genç TTGV'li kimdir?

  Genç TTGV programına dahil olan ve programın gerekliliklerini yerine getiren kişiler Genç TTGV unvanına sahip olurlar.

 • Program ne zaman başlayacaktır?

  Program 2022 yılının yaz aylarında başlayacak şekilde planlanmaktadır.  Detaylar ve güncellenen bilgiler için bizi takip etmeye devam edebilirsiniz. 

 • Programa fiziksel katılım şart mıdır?

  Program kapsamındaki kamplara ve diğer fiziksel aktivitelere katılım zorunludur. Bunun temel sebebi yüz yüze aktivitelerin ve birlikte geçirilen zamanın grup içi etkileşimi ve paylaşımı arttırması ve dolayısı ile de karşılıklı öğrenme imkanını çoğaltmasıdır.

 • Şehir dışından programa nasıl katılacağım?

  Programa kabul alan adayların konaklama, seyahat masrafları ve organizasyonlarını TTGV üstlenecektir.

 • Programa herhangi bir ücret ödemeli miyim?

  Hayır, bu program tamamen genç nüfusumuzun teknoloji üreten Türkiye vizyonundaki Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı tarafından, misyon dahilinde fonlanmaktadır. Programa katılan gençlerden tek beklentimiz, programın gerekliliklerini yerine getirmeleri ve Teknoloji Üreten Türkiye olma yolunda, TTGV misyonuna katkı vermeleridir.

 • Kimler katılabilir?

  Programa 18 yaşından büyük olmak koşulu ile örgün üniversite eğitiminde olan 1, 2, 3 ya da 4. Sınıf (dört seneden fazla eğitim veren okullarda 5. ve 6. sınıf da dahil edilecektir.) öğrencileri değerlendirmeye alınabilirler. Adayların hazırlık sınıfını geçmiş olmaları ve örgün eğitime aktif devam etmeleri gerekmektedir. Bunun temel amacı ülkemizin genç nüfusunu profesyonel hayata hazırlamak ve onlara gelecekte işlerine yarabilecek bazı bilgi ve becerileri sunmaktır.

 • Programa kaç kişi alınmaktadır?

  Programa bu yıl 15 kişi alınacaktır. Bu rakam her yıl programın imkân ve ihtiyaçlarına göre değişebilir.

 • Her üniversiteden başvuru yapılabilir mi?

  Programın başlangıç senesi (pilot uygulama) için Ankara, İstanbul, İzmir, Eskişehir, Bursa ve Kocaeli illerinde bulunan üniversitelerden başvuru alınmıştır. 2022 için ise Ankara, Antalya, İstanbul, İzmir, Bursa, Eskişehir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Sakarya, Samsun, Trabzon ve Van illerinde bulunan üniversitelerden başvuru alınabilecektir.

 • Programa her sene 15 kişi mi alınmaktadır?

  Hayır, program çok katmanlı ve ilk yılın sonunda isteğe bağlı katılımın söz konusu olmasından ötürü her sene alınacak kişi sayısı, o seneki programın ihtiyaç ve imkanlarına göre belirlenencektir.

 • Programa başvuru yapmak istiyorum nasıl ilerlemeliyim?

  GENÇ TTGV aday adayları programa kendileri başvuru yapamazlar. Onları ancak bir hocaları, kamuda teknoloji ve sanayi ile ilgili kuruluşlarda çalışan yöneticiler ya da özel sektörde çalışan yönetici düzeyindeki kişiler önerebilirler. Süreç öneri ile başlamaktadır. Değerlendirilmeye önerilen kişilerden üç aşamada başvuru yapmaları istenecektir. Ayrıntılar için genç.ttgv.org.tr adresini ziyaret edebilir ya da [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

 • Programa birini önermek istiyorum nasıl yapabilirim?

  Programa öneri yapmak için detaylı bilgiye genç.ttgv.org.tr adresini ziyaret ederek ya da [email protected] adresine mail atarak ulaşabilirsiniz.

 • Program detaylarına nasıl ulaşabilirim?

  Program detayları için genc.ttgv.org.tr adresini ziyaret edebilir ya da [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

 • Okulumu bir sene uzattım halen programa katılma şansım var mıdır?

  Genç TTGV adayı, okulunda normal süreleri içerisinde başvuru yapabilir ve programa dahil olabilir. Programın devamlılığı için normal öğretim sürelerinde bulunan kişiler seçilmektedir. Bunun temel sebebi profesyonel hayata geçişte genç arkadaşların dönem kaybı vermeden devam etmelerini desteklemektir.

 • Çok katmanlı programın istediğim katmanına katılabilir miyim?

  Hayır, katmanlar arası geçiş için gerekli puanı aldığınız bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz. Programın içerdiği katmanlardaki her detayı websitesinden inceleyebilirsiniz. İlk zorunlu yılın tamamlanmasının ardından devam etmek isteyen arkadaşların katmanların temalarını da içeren seminerleri ve atölyeleri tamamlamalı daha sonraki aşama için gerekli puanı edinmeleri gerekmektedir.

 • Katmanları tamamladıktan sonra ne gibi kazanımlar söz konusu?

  Katmanları tamamlayan kişiler birçok şeyden faydalanabilirler. 12 puan toplayan biri Genç TTGV Adayı, 24 puan toplayan Genç TTGVli, 36 puan toplayan Genç TTGV Kaptan Adayı, 48 puan toplayan ise Genç TTGV Kapatı olarak anılacaktır. Bu unvanlara göre ayrıcalıklar ve imkânlar tanınmaktadır. Ayrıntılar ve detaylı bilgi için genc@ttgv.org.tr adresi aracılığı ile bize yazabilirsiniz.

 • Katmanları geçmek için gerekli puanı almam için bir yıl beklemeli miyim?

  Hayır, katmanlar için tasarlanmış eylem kutucuklarından, imkan verdiği ölçüde, birden fazla sefer yararlanıp daha fazla puan toplayarak bir sonraki katmana geçebilirsiniz. Katman geçme koşulları web sayfasında belirtilmiştir.

 • Maksimum kaç yıl programda kalabilirim?

  48 ay kalabilirsiniz.

 • Minimum kaç yıl programda kalabilirim?

  Eğer Genç TTGV adayı olarak anılmak ve programın devamındaki katmanlara devam etmek istiyorsanız minimum 12 ay katılım göstermelisiniz. Fakat mücbir sebeplerden ötürü programa minimum süre devam edemeyen kimseler bir sonraki aşama için Genç TTGV Kurulu tarafından değerlendirilir ve devamlılığına karar verilir.

 • Programdan kendi isteğimle ayrıldıktan sonra geri dönebilir miyim?

  Eğer Genç TTGV adayı zorunlu yılda programdan kendi isteğiyle ayrılırsa geri dönemez. Zorunlu yılı tamamlayan adaylar ise üniversitelerinin normal eğitim yılı içinde programa kaldıkları yerden ve puandan devam edebilirler.

 • Maksimum kaç puan toplayabilirim?

  Bunun sınırı bulunmamaktadır. Minimum katman geçme programının üzerine eylem kutucuklarını bitirme ölçüsünde eklenebilir.

 • Programın adaya ne gibi faydaları olmakta?

  Program zorunlu yılında kamplar, seminerler, keynote konuşmacılar, kitap ve eğitim bursları gibi imkanlar sunarken, devam etmek istediğinde, harçlık karşılığında iş tecrübesi, İngilizce ve Türkçe referans mektubu, TTGV’nin özel etkinliklerinden faydalanma, staj imkanları ve Xnovate Fellows’da özel kontenjan elde edebilirler.

 • Xnovate Fellows kimdir?

  Xnovate Fellows: İnovasyon Liderliği Fellowship Programı, daha etkin ve verimli inovasyon süreçlerinin tasarlanmasını ve yönetilmesini sağlamak üzere, teknoloji ve inovasyon alanında fark yaratacak inovasyon liderleri yetiştirmek amacıyla Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı tarafından 2018 yılında kurgulanmış bir profesyonel liderlik gelişim programıdır. Detaylara xnovate.org.tr adresinden ulaşılabilirsiniz.

Logo Öykümüz

Kızıl Tilki (bilimsel ismiyle Vulpes vulpes) tilki familyasının yeryüzünde en yaygın olarak bulunan türlerindendir. Çok düşük frekanslarda duyabilme kapasitelerine ek olarak ormanın renklerine uygun kürkleri sayesinde hızla yer değiştirebilirler. Genellikle ağaç, kayalık ve toprak altlarını yuva olarak kullanırlar. Ekosistemde çok kritik rolleri üstlenirler.

Örneğin, bir orman ekosisteminde tavşanlar, kemirgenler ve geyikler yüzünden kuraklaşma tehlikesi ile karşı karşıya kalan orman arazilerinde, bu süreci tersine çevirebilmektedirler. Çok çevik, akıllı, hızlı ve dayanıklıdırlar, metrelerce yükseğe zıplayabilirler. Bu özelliklerinden ötürü Kızıl Tilkiler Genç TTGV programının logosuna ilham vermişlerdir. Biyolojik ekosistemde olduğu gibi çalışma ekosistemlerinde de duyuları gelişmiş, hızlı ve çevik kararlar alıp eylemde bulunabilen, zor şartlara uyum sağlayabilen, sistemlerin içinde kritik görevleri üstlenebilecek, sürekli hareket halinde ve spesifik özellikleriyle fark yaratabilen gençleri imgelemek amacıyla logoda; doğadan esinlenilen sıcak renkler kullanılmış, hızı, dayanıklılığı, sağlamlığı temsil etmesi açısından daha esnek bir tipografi tercih edilmiş ve son olarak tilki ikonu “tazelik”, “genç” kelimelerini kapsayacak şekilde dikkatle seçilmiştir. Logodaki tilkinin arkasındaki güneş ise enerjisi, aydınlığı ve sürekliliği temsil etmesi amacıyla logoda imgelenmiştir.

Çevik ve #hepgenç zihinlerle birlikte teknoloji üreten Türkiye’de Genç TTGV’li bu logoyla temsil edilmektedir.